Warning: Use of undefined constant art - assumed 'art' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /projekt_2009.php on line 46

Warning: Use of undefined constant art - assumed 'art' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /projekt_2009.php on line 58
<table class="table_akt" cellspacing="2" cellpadding="6" border="0"> - PCPR Lędziny
Baner projektu Kapitał Ludzki. Narodowa strategia spójności
Baner graficzny projektu 'Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie'
Menu Główne
Warning: Use of undefined constant art - assumed 'art' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /projekt_2009.php on line 196

Warning: Use of undefined constant art - assumed 'art' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /projekt_2009.php on line 202
DataTemat
29.12.2009Podsumowanie
Tegoroczny projekt dobiegł końca. Wszyscy Uczestnicy projektu planowo zakończyli udział w projekcie co jest dla nas ogromnym sukcesem.
Dzięki podpisanym umowom Uczestnicy Projektu skorzystali z następujących form wsparcia: trzydniowego wyjazdowego szkolenia na którym miały miejsce: moduły szkoleniowe - "Autoprezentacja i nastawienie na innych", "Asertywność pierwszym krokiem do aktywnej postawy - kształtowanie zachowań asertywnych" oraz udzielenie wsparcia psychologicznego w formie zajęć z choreoterapii oraz uczestnictwa w zajęciach pt. "Organizowanie lub reorganizowanie otoczenia tak, aby sprzyjało ono rozwojowi". Ponadto Uczestnicy projektu skorzystali z wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne nad morze i w góry. W ramach wsparcia psychologicznego 11 osób niepełnosprawnych uczestniczyło w warsztatach kontroli emocji opartych na Racjonalnej Terapii Zachowania.
Kolejne formy wsparcia z jakich skorzystali Uczestnicy projektu to: rehabilitacja metodą PNF z zastosowaniem kinesiotapingu, kurs "Podstawy obsługi komputera", szkolenie z zakresu "Obsługi komputera, aplikacji komputerowych i specjalistycznego oprogramowania" dla osoby niedowidzącej.
Na zakończenie projektu zorganizowany został trzydniowy wyjazd integracyjny do Wisły, gdzie przeprowadzone zostało grupowe doradztwo zawodowe, poradnictwo specjalistyczne (psycholog, pedagog) oraz zajęcia z wizażystką w ramach treningu umiejętności i kompetencji społecznych. Wyjazd był uwieńczeniem i podsumowaniem udziału w projekcie. W trzecim dniu wyjazdu nastąpiło uroczyste i oficjalne zakończenie projektu. Uczestnicy otrzymali gratulacje oraz dyplomy z rąk Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Pani Lidii Żurek.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mogliśmy zastosować Uczestnikom Projektu wymienione formy wsparcia. Mamy nadzieję, że udział w realizowanym przez nas projekcie przyczynił się do podwyższenia poczucia bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych w naszym powiecie, zwiększenia motywacji do podjęcia pracy, oraz zwiększenia samooceny i pewności siebie. Celem projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie było wzmocnienie w osobach bezrobotnych i niepełnosprawnych poczucia własnej wartości i godności co w efekcie ma wpłynąć na odważniejsze poszukiwanie pracy i jej utrzymanie.
23.12.2009Wesołych Świąt!!!
Niech rado¦ć i pokój Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy wszystkim przez cały Nowy Rok. Życzymy, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe i społeczne oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań. Życzy Zespół Projektowy
Obrazek Chrystusa i Maryji
21.12.2009Rehabilitacja zakończona
Zakończyła się rehabilitacja dwóch Uczestników projektu metodą PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) z wykorzystaniem metody kinesiotapingu w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej
18.12.2009Wyjazd do Wisły
Właśnie dziś Uczestnicy Projektu wyjechali na zorganizowane formy wsparcia do miejscowości Wisła. Zastosowane zostaną następujące moduły: Zajęcia z Wizażu, poradnictwo psychologiczne, poradnictwo pedagogiczne, poradnictwo prawne, a także grupowe doradztwo zawodowe. W trzecim dniu wyjazdu nastąpi uroczyste i oficjalne zakończenie projektu. Uczestnicy otrzymają gratulacje oraz dyplomy z rąk Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Pani Lidii Żurek.
16.12.2009Promocja projektu w prasie
Ukazał się kolejny artykuł w gazecie informacyjno - reklamowej "Kwadrat", która trafia do mieszkańców powiatu bieruńsko - lędzińskiego nt. projektu systemowego pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach."
14.12.2009Specjalistyczne Szkolenie komputerowe
Rozpoczynamy dzisiaj indywidualne szkolenie z zakresu obsługi komputera, aplikacji komputerowych i specjalistycznego oprogramowania dla osoby niedowidzącej. Mamy nadzieję, że szkolenie ułatwi Pani Ani korzystanie z posiadanego sprzętu, a tym samym ułatwi codzienne życie.
10.12.2009Szkolenie zawodowe
1 Uczestnik projektu rozpoczyna dzisiaj szkolenie zawodowe z zakresu podstaw obsługi komputera. Szkolenie potrwa do 21 grudnia.
02.12.2009Racjonalna Terapia Zachowania
Kolejną formą wsparcia, którą zdecydowaliśmy się zastosować Uczestnikom projektu jest Racjonalna Terapia Zachowania. Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) to zestaw bardzo skutecznych narzędzi poznawczych, opra¬cowany przez znanego amerykańskiego psychiatrę Dr Maxie C. Maultsbyego, dzięki którym możliwa jest kontrola własnych emocji i wpływ na nie. Zaproponowany przez niego program oparty jest na teoriach uczenia i neurofizjologii oraz koncentruje się głównie na możliwościach zmiany niezdrowego sposobu myślenia. To bardzo nowoczesny sposób rozumienia siebie i innych. RTZ wykorzystywany jest często w biznesie, coachingu, poradnictwie a także terapii i pomocy psy¬chologicznej. Istotną rolę odgrywają w programie takie zagadnienia jak: zasady semantyki, zmiana nawyków poznawczo-emocjonalnych oraz zasady racjonalnego myślenia. Opanowując prosty schemat pracy z prze¬konaniami można poprawić swoje funkcjonowanie emocjonalne, co pozwala z większym spokojem radzić sobie w wielu sytuacjach życiowych. Mimo, że RTZ jest często wykorzystywany przez osoby zawodowo zajmujące się pomocą i wspieraniem innych, jest on także adresowany do wszystkich zainteresowanych nauczeniem się kontroli własnych emocji, samorozwojem i doskonaleniem siebie. Został tak skonstruowany, iż aby można było go z po-wodzeniem stosować, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy psychologicznej. RTZ poprzez techniki samopomocy uczy jak pomagać samemu sobie, jak radzić sobie z codziennymi kłopotami i stresem, trud¬nymi problemami osobistymi i rodzinnymi, uzależnieniami, depresją, stanami lękowymi i natręctwami, prob¬lemami małżeńskimi i seksualnymi, zespołem wypalenia zawodowego, poważną chorobą (np. nowotwór złośliwy, AIDS), utratą bliskiej osoby, itd.
Metody poznawcze koncentrują się na pracy z własnymi przekonaniami oraz sposobem myślenia. Wskazują na związek systemu przekonań, z emocjami. Techniki wypracowane w ramach RBT Maultsby’ego bazują na osiągnięciach nowoczesnej psychologii poznawczej oraz neurologii. Za metodami poznawczymi przemawia ogromna ilość badań naukowych potwierdzających ich skuteczność. W krajach zachodniej Europy są jednymi z niewielu oficjalnie refundowanych, w ramach systemów opieki zdrowotnej.
24.11.2009Rozpoczęcie zajęć rehabilitacyjnych
Dwóch uczestników projektu rozpoczyna dzisiaj zajęcia rehabilitacyjne metodą PNF Proprioceptive Neuromuscular Facilitation.z wykorzystaniem metody kinesiotapingu w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej. Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, jest metodą fizjoterapeutyczną, dedykowaną przywracaniu utraconej funkcji. Metoda PNF w usprawnianiu schorzeń narządu ruchu.
Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Ruchy te prowadzone są wzdłuż skośnych (diagonalnych) - osi ruchu, które ze względu na swój przebieg stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. Zgodnie ze skośnym przebiegiem większości mięśni szkieletowych za najważniejszą komponentę ruchu uważana jest rotacja. Warunkuje ona siłę i koordynację wykonywanego ruchu.
Terapeuta poszukuje przyczyn problemów zgłaszanych przez pacjenta, jednak w realizacji celów wyznaczonych w terapii opiera się przede wszystkim na potencjale nie uszkodzonych, najsprawniejszych jego sfer ruchowych ( najsilniejszych, bezbolesnych, o największym zakresie ruchu ) i wykorzystuje je do pozyskiwania aktywności motorycznej w słabszych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu w oparciu o mechanizm irradiacji czyli przeniesienia pobudzenia. Takie planowanie terapii wymaga znajomości anatomii funkcjonalnej ciała ludzkiego oraz zasad biomechaniki i fizjologii skurczu mięśniowego.
PNF wiele uwagi poświęca także kontroli motorycznej pacjenta, czyli interakcjom między stabilnością i mobilnością jego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ekscentrycznej mięśni w warunkach grawitacji. Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja PNF przestała być utożsamiana ze sposobem pracy przeznaczonym wyłącznie dla pacjentów neurologicznych. Z powodzeniem stosuje się ją również w ortopedii, pediatrii, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy czy skoliozach.
Szczególne znaczenie w koncepcji PNF przypisuje się oporowi manualnemu. Jego podstawowym zadaniem jest przekazanie pacjentowi ścisłej informacji na temat kierunku, kolejności i szybkości wykonywanego ruchu, który jak wcześniej wspomniano posiada trzy komponenty i biegnie w skośnych płaszczyznach na podobieństwo aktywności ruchowych dnia codziennego. Opór jest modyfikowany stosownie do celów terapii i możliwości motorycznych ćwiczącego i nawet podczas jednego ruchu może ulegać zmianom w poszczególnych jego zakresach, najczęściej jest to tzw. opór prowadzący lub kierunkowy, w odróżnieniu do sił zewnętrznych utrudniających wykonanie zadania ruchowego, stosowanych m.in. w treningu siłowym. PNF proponuje ruchy naturalne, które przebiegają trójpłaszczyznowo i są zbliżone do czynności dnia codziennego. Uwzględnienie podczas planowania terapii potrzeb ruchowych i problemów zgłaszanych przez chorego przynosi wiele korzyści i czyni z PNF metodę przyjazną dla pacjenta, opartą na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji. PNF gwarantuje również wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego, przy niewielkich wymaganiach sprzętowych. Celem terapii jest przywrócenie wzorców ruchowych takich jak prawidłowe chodzenie i siadanie, wykorzystując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz uczące ruchu i koordynacji. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie ekstero i proprioreceptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym.. Skolioza idiopatyczna to deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach. Terapia grupowa u dzieci z tą dysfunkcją jest niewskazana, nie gwarantuje zatrzymania progresji skrzywienia, bądź jego korekcji. Metoda PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) to metoda dająca możliwość oddziaływania na układ mięśniowy, nerwowy i kostny. Dokładna analiza funkcjonalna w połączeniu z bogatym warsztatem zasad i technik pozwala na zastosowanie indywidualnej terapii dostosowanej ściśle do potrzeb dziecka. W koncepcji PNF stosowane są naturalne ruchy o ściśle określonym przebiegu zachodzące w trzech płaszczyznach (tzw. wzorce). Analiza parametrów skrzywienia i wybór odpowiednich wzorców ruchowych kończyn górnych, dolnych, wzorców łopatek, miednicy, głowy lub tułowia, pozwala na uzyskanie korekcji kręgosłupa w przestrzeni w trzech płaszczyznach, niezależnie od ilości łuków skoliozy. We wzorcach stosowany jest opór manualny wykonywany przez terapeutę. Ręce przykładane są w ściśle określonych miejscach tak aby wywołać zaplanowany efekt ruchowy i umożliwić dozowanie oporu odpowiednio do potrzeb terapii. Przyłożenie rąk pozwala terapeucie na lepszą kontrolę pracy dziecka i poprowadzenie ruchu w najbardziej efektywny sposób. Terapia prowadzona w wielu pozycjach wyjściowych ma na celu utrwalenie osiągniętej korekcji i przygotowanie dziecka do wykonywania codziennych aktywności przy optymalnie poprawnym ustawieniu kręgosłupa i miednicy. Duża różnorodność pozycji, bodźców, zadań ruchowych i indywidualne podejście czynią terapię interesującą dla pacjentów. Leczenie dziecka ze skoliozą zawężano dotychczas do wzmacniania siły mięśniowej i przywracania ruchomości w stawach kręgosłupa i stawach kończyn. Najnowsze badania wykazują, że problem skoliozy posiada o wiele szerszy aspekt. Wielu badaczy nierozerwalnie wiąże skrzywienie kręgosłupa z zaburzeniami w centralnym układzie nerwowym. Rozwojowe odchylenia w ośrodkowym układzie nerwowym prowadzą do asymetrii czynności ruchowych, a te mogą powodować nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa w przestrzeni. Zwiększające się zniekształcenie układu kostnego sprzyja narastaniu asymetrii w funkcjach życiowych. Układ nerwowy traktuje istniejące w ciele asymetrie jako normalne. Dzieci z upływem czasu zatracają poczucie właściwego ustawienia ciała w przestrzeni. Do zaburzeń czucia własnego ciała dołączają nieprawidłowe reakcje równoważne, odruchy postawy, zmienia się sposób chodzenia. Podejmowane leczenie powinno zatem obejmować wszechstronną stymulację układu nerwowego (zmianę nawyków ruchowych, poprawę czucia własnego ciała ), mięśniowego i kostnego. Metoda PNF daje nam takie możliwości, a skutkiem terapii jest korekcja skoliozy, prawidłowe odruchy postawy i reakcje równoważne, oraz bardziej ekonomiczny chód. Bezwzględnym warunkiem sukcesu podjętych działań jest zaangażowanie się dziecka i jego rodziny w terapię i codzienne wykonywanie zaleconych ćwiczeń.
Terapię PNF oparto na prawidłowościach fizjologii rozwoju ruchowego człowieka od części proksymalnych do dystalnych, z uwzględnieniem poszczególnych faz kontroli motorycznej, nierozerwalnie związanych z osiąganiem nowych pozycji i możliwości poruszania się w nich. Proces uczenia ruchu, rozumiany w PNF jako odtwarzanie utraconej funkcji, wspomagany jest w terapii zarówno wcześniejszymi doświadczeniami, pochodzącymi ze schematów rozwoju ruchowego jak i wielozmysłowym bodźcowaniem, polegającym na czasowym i przestrzennym sumowaniu się w obrębie synaps pobudzeń różnego rodzaju ( bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, równoważne, proprioceptywne i in.), które oddziaływają na pacjenta ze środowiska zewnętrznego Terapia PNF jest bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. Ostatnie lata jeszcze silniej zaakcentowały ten aspekt terapii - praca nad funkcją to nie tylko ustalenia poczynione między pacjentem i terapeutą, to przede wszystkim dążenie do uzyskania w terapii sytuacji zadaniowej, w której chory może w bezpieczny sposób podjąć próbę odtworzenia funkcji. Oznacza to analizę ruchu pacjenta w odniesieniu do jego prawidłowego fizjologicznego przebiegu oraz włączenie do procesu usprawniania elementów treningu samoobsługi z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku i sytuacji zadaniowych, które pacjent zgłosił jako trudne bądź niemożliwe do wykonania.
Korzyści z pracy w koncepcji PNF to : . metoda przyjazna dla pacjenta - oparta na bezbolesnej pracy, wykorzystującej silne odcinki ciała i umiejętności chorego do ułatwiania reedukacji utraconych funkcji, . wysoki poziom bezpieczeństwa terapii wynikający z integracji zabiegu z diagnostyką, . możliwość pracy z chorym na każdym poziomie dysfunkcji - zabezpieczenie terapią wszelkich funkcji od ruchowych do wegetatywnych, . wysoki poziom edukacji pacjenta, oparty na współuczestnictwie w planowaniu terapii oraz kontynuacji ćwiczeń w formie programu domowego, . duża efektywność prowadzonej terapii, wynikająca z dokładnej analizy problemu i ukierunkowanych oddziaływań. Zastosowania: - udary, SM, MPDz, skoliozy , pourazowe porażenia, choroby nerwowo- mięśniowe
16.11.2009Planujemy dalsze wsparcie
Planujemy zastosowanie kolejnych instrumentów aktywnej integracji dla Uczestników projektu. Zamierzamy zorganizować warsztaty z Racjonalnej Terapii Zachowania oraz rozpocząć zajęcia rehabilitacyjne
12.11.2009II Wniosek o płatność
W dniu 12 listopada złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa śląskiego drugi wniosek o płatność zaliczkową.
10.11.2009Powrót z turnusu
Ostatnia Uczestniczka projektu powróciła z turnusu rehabilitacyjnego w ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej
13.10.2009Trwa poszukiwanie rehabilitantów
Zespół projektowy poszukuje rehabilitantów spośród których wybrana zostanie jedna oferta na przeprowadzenie rehabilitacji dla dwóch Uczestników projektu. Zatem już niedługo zastosujemy naszym uczestnikom kolejne instrumenty aktywnej integracji.
09.10.2009Wrażenia po powrocie z wyjazdu
Uczestnicy projektu dzięki środkom z Unii Europejskiej mogli wyjechać na zorganizowane formy wsparcia. Główną wartością szkolenia było to, iż odbywało się ono na wyjeździe co pozwoliło Uczestnikom projektu "wyrwać się" z codziennej rzeczywistości. Dzięki wyjazdowi spojrzeli z dystansem na swoje życie. Jak stwierdzili sami Uczestnicy projektu, wyjazd bardzo ich zintegrował i pozwolił również inaczej spojrzeć na swoją niepełnosprawność.
05.10.2009Wyjazd do Ustronia
Rozpoczęliśmy kolejną formę wsparcia dla naszych Uczestników w Ustroniu. Zastosowane zostaną następujące moduły: "Autoprezentacja i nastawienie na innych", "Asertywność pierwszym krokiem do aktywnej postawy - kształtowanie zachowań asertywnych", "Choreoterapia", "Organizowanie lub reorganizowanie otoczenia tak, aby sprzyjało ono rozwojowi". Wyjazd potrwa do 7 października.
29.09.2009Praca socjalna
Pracownik socjalny w ramach pracy socjalnej indywidualnie spotyka się z Uczestnikami projektu, zbiera informacje o problemach oraz analizuje ich potrzeby.
22.09.2009Decyzja zapadła
Spośród nadesłanych ofert szkoleniowych dokonaliśmy analizy i wybraliśmy firmę z którą podpiszemy umowę na wykonanie usług w zakresie instrumentu aktywizacji społecznej.
21.09.2009Kolejne wsparcie w drodze
Na podstawie zebranych przez pracownika socjalnego informacji dokonaliśmy wyboru kolejnych instrumentów aktywnej integracji najbardziej odpowiadające naszym Uczestnikom.Będą to instrumenty aktywizacji społecznej w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych oraz poradnictwo i wsparcie grupowe w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych.
11.09.2009I wniosek o płatność
W dniu 10 września złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa śląskiego pierwszy wniosek o płatność. Mamy nadzieję, że zostanie zaakceptowany.
08.09.2009Turnus w Ustroniu
Dwoje Uczestników projektu rozpoczyna turnus rehabilitacyjny w Ustroniu. Życzymy poprawy stanu zdrowia.
29.08.2009Turnus w Zakopanem
Następna Uczestniczka projektu wyjechała na turnus rehabilitacyjny, mający poprawić jej stan zdrowia. Tym razem turnus odbywał się w Zakopanem.
27.08.2009Kolejny artykuł
W Informatorze Powiatu Bieruńsko - Lędzińskiego "powiatbl.pl" ukazał się artykuł o postępach w naszym projekcie. Artykuł ten jest wartością dodaną projektu.
21.08.2009Powroty z turnusów
Kolejni uczestnicy naszego projektu wracają z turnusów rehabilitacyjnych. Mamy nadzieję, że pobyt w uzdrowisku wpłyną pozytywnie na stan ich zdrowia.
20.08.2009Promocja projektu w prasie
W miesiącu sierpniu ukazał się w gazecie informacyjno - reklamowej "Kwadrat" wywiad z Panią Dyrektor na temat realizowanego projektu systemowego pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach." Osoby, które nie miały możliwości zapoznania się z jego treścią odsyłamy do linku powyżej.
13.08.2009Poszukiwania firm szkoleniowych trwają!!!
Zespół projektowy nadal poszukuje wyłonił firm szkoleniowych spośród których wybrana zostanie jedna, z którą nawiążemy współpracę. Zatem już niedługo zastosujemy naszym uczestnikom kolejne instrumenty aktywnej integracji.
07.08.2009Rehabilitacja w Szczyrku
31 - letni uczestnik projektu z chorobami neurologicznymi oraz z dysfunkcją narządu ruchu rozpoczął rehabilitację w malowniczych okolicach Szczyrku. Mamy nadzieję, że ten pobyt wpłynie korzystnie na poprawę zdrowia Uczestnika naszego projektu.
31.07.2009Poszukiwane ośrodków szkoleniowych
W biurze projektu zespół projektowy powoli przygotowuje się do zastosowania kolejnych instrumentów aktywnej integracji. Poszukujemy ośrodków szkoleniowych, rehabilitacyjnych, które profesjonalnie zrealizują powierzone im zadania. Oczekujemy od wykonawców rzetelnej współpracy, która przede wszystkim przyniesie jak największe korzyści uczestnikom projektu
27.07.2009Kolejne osoby wyjeżdżają na turnusy
18 lipca dwie uczestniczki naszego projektu, w tym jedna z opiekunem, wyjechały na turnus rehabilitacyjny do nadmorskiej miejscowości Sarbinowo. 25 lipca kolejna osoba wraz z opiekunem udała się również na turnus rehabilitacyjny do Kołobrzegu. Życzymy Im słonecznej pogody, miłego pobytu i mamy nadzieję, że rehabilitacja przyniesie poprawę ich stanu zdrowia
17.07.2009środki z EFS już na koncie projektu!!!
Kolejna radosna wiadomość. Właśnie dzisiaj wpłynęły na konto projektu środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Teraz już bez obaw możemy realizować założone zadania.
06.07.2009Gorączka turnusowa!!!
Miesiąc letni sprzyja wyjazdom wypoczynkowym, również większość z naszych uczestników skorzysta z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny połączony z wypoczynkiem w tym okresie. W związku z tym w biurze projektu trwają gorące przygotowania do wyjazdu na turnusy rehabilitacyjne. Poszukujemy odpowiedniego organizatora turnusu, zbieramy oferty, dostosowujemy turnus do dysfunkcji naszych uczestników. Analizujemy możliwości dojazdu na miejsce realizacji turnusu. Dopełniamy ostatnich formalności
16.06.2009Podpisanie aneksu do umowy ramowej
W dniu 16.06.2009 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Pani Lidia Żurek podpisała aneks do umowy ramowej, na mocy którego z Europejskiego Funduszu Społecznego zostaną przekazane środki na realizację projektu systemowego pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach."
10.06.2009Umowy podpisane
Pracownik socjalny zakończył przygotowywanie umów z uczestnikami projektu. Pani Dyrektor podpisała już wszystkie umowy z odbiorcami projektu co oznacza, że 11 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może spokojnie realizować zaplanowaną ścieżkę reintegracji czyli korzystać z zaproponowanych form wsparcia.
05.06.2009I już po Igrzyskach
27 maja na stadionie MKS Lędziny odbyły się jubileuszowe X Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych, które były współfinansowane z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W imprezie wzięła udział rekordowa liczba zawodników i kibiców. Oczywiście nie zabrakło wśród nich uczestników naszego projektu. Igrzyska otworzył jak co roku Starosta Bieruńsko-Lędziński Pan Piotr Czarnynoga. Olimpiada rozpoczęła się uroczystym przemarszem Orkiestry Dętej KWK "Ziemowit", Zespołu Tańca Nowoczesnego & Cheerleaders "Skandal" oraz Zespołu Tanecznego "Track" z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Zaraz za nimi przemaszerowali Ci, dla których impreza została zorganizowana czyli niepełnosprawni sportowcy - uczestnicy olimpiady. Został zapalony znicz olimpijski, którego płomień niósł Bogdan Romański. Prezesi stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych ponieśli flagę państwową. Gośćmi igrzysk byli m. in. prof. Jerzy Buzek, ks. dziekan Walerian Ogierman, Adam Matusiewicz - wicewojewoda śląski, ks. Krzysztof Bąk - Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej
03.06.2009Ruszyła pierwsza forma wsparcia !!!
29 maja uczestniczka naszego projektu jako pierwsza wyjechała na turnus rehabilitacyjny do Radzynia. Turnus rehabilitacyjny to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku. Celem uczestnictwa w turnusie jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
01.06.2009Rekrutacja zakończona
Rekrutacja uczestników do projektu została zakończona. Jednak prowadzona jest lista rezerwowa uczestników projektu na wypadek rezygnacji któregoś z odbiorców projektu. Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane do udziału w tegorocznym projekcie ze względu na ograniczoną liczbę osób zapraszamy do udziału w projekcie w przyszłym roku.
26.05.2009Wniosek rozpatrzony pozytywnie !!!
Z radością informujemy, że Urząd Marszałkowski pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek o dofinansowanie projektu systemowego. Na podstawie Uchwały Zarządu Województwa śląskiego 1178/271/III/2009 z dnia 21 maja 2009 przyznano nam dofinansowanie na realizację projektu - 135 588,46 z czego 10,5 % stanowi wkład własny powiatu.
25.05.2009Przygotowania do Igrzysk pełną parą
Trwają ostatnie przygotowania do długo oczekiwanej imprezy integracyjno - sportowej czyli X Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych. Potwierdzamy listy uczestników, przygotowujemy nagrody, puchary, dyplomy dla zwycięzców dyscyplin sportowych. Sprawdzamy sprzęt, wydajemy ostatnie instrukcje dla wolontariuszy. Czuwamy nad dostarczeniem posiłków. Jednym słowem dopinamy wszystko na ostatni guzik. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy
22.05.2009Kolejni zrekrutowani
Krąg uczestników projektu poszerza się. Mamy już znaczną grupę odbiorców projektu. Podpisaliśmy 6 umów z osobami niepełnosprawnymi. Pracownik socjalny nadal odwiedza kandydatów do projektu w ich miejscu zamieszkania i przeprowadza rodzinne wywiady środowiskowe. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie. Zapraszamy niezdecydowanych
13.05.2009Zapraszamy na X Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych
W dniu 27 maj 2009 roku na stadionie MKS w Lędzinach odbędą się już X Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Impreza będzie współfinansowana z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Impreza ma charakter otwarty, serdecznie zapraszamy uczestników naszego projektu oraz wszystkich zainteresowanych.
07.05.2009Pierwsze umowy z uczestnikami projektu podpisane!
Z radością informujemy, że 6 maja podpisaliśmy pierwszą umowę z uczestniczką naszego projektu. Jest Nią studentka pedagogiki z Lędzin. Na podstawie zawartej umowy będziemy dobierać dla Niej odpowiednie formy wsparcia. Mamy nadzieję, że kolejne umowy zostaną zawarte zgodnie z planem. Przypominamy, że rekrutacja nadal trwa!
05.05.2009Promocja projektu w prasie
W maju w gazecie informacyjno - reklamowej "Kwadrat", która trafia do mieszkańców powiatu bieruńsko - lędzińskiego ukaże się artykuł nt. projektu systemowego pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach." Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
23.04.2009Rekrutacja trwa!!
Nadal prowadzimy rekrutację chętnych do wzięcia udziału w projekcie. Pracownik socjalny odwiedza potencjalnych uczestników, przeprowadza wywiady środowiskowe, analizuje potrzeby kandydatów. Kandydaci wypełniają ankiety zgłoszeniowe, deklaracje uczestnictwa w projekcie i inne wymagane dokumenty. Zapraszamy chętnych do udziału.
09.04.2009Wesołego Alleluja!!!
chrystus Zespół projektu życzy wszystkim: zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, świątecznego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".
02.04.2009Rekrutacja do projektu rozpoczęta
1 kwietnia rozpoczęliśmy realizację naszego projektu pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach." Rozpoczął się nabór uczestników do projektu, który potrwa do końca maja. Pracownicy socjalni przeanalizowali swoje środowiska i wyłonili grupę osób spełniających kryteria uczestnictwa w projekcie. Na bieżąco będziemy przyjmować kandydatury chętnych do wzięcia udziału. Kryteria uczestnictwa znajdują się w zakładce "Cele Projektu" - Grupa docelowa. Zapraszamy zainteresowanych udziałem w projekcie.
01.04.2009Otwarci na pracę " po raz drugi
Po raz drugi przystąpiliśmy do realizacji projektu systemowego pt. "Otwarci na pracę - aktywizacja zawodowa podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach". Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W tym roku projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo z terenu powiatu bieruńsko - lędzińskiego.
wersja do druku
Linki zewnętrzne

Organ prowadzący:

Link do strony powiatu

Starostwo Powiatu
Bieruńsko-Lędzińskiego


Strona POKL


Link do Biuletunu Informacji Publicznej PCPR Lędziny

Licznik odwiedzin: 1493 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie